Programa oficial de festejos Falles de València 2012

Este és el programa de festejos de les Falles de València 2012 aprovat per Junta Central Fallera i ratificat en l’assemblea de presidents del 31 de gener. És bàsicament el mateix de sempre, llevat d’alguns canvis respecte a anys anteriors com que hi ha menys mascletades d’acompanyament a alguns actes (però se’n consenven totes les de la plaça de l’Ajuntament de l’1 al 19 de març), que l’Ofrena de Flors comença mitja hora abans i que s’unifiquen les cavaldades del ninot gran i infantil.

 

PROGRAMA DE FESTEJOS FALLES DE VALÈNCIA 2012

 

DIA 27 DE GENER (divendres)
A les 22:30 hores
Al Palau de la Música, solemne Exaltació de la Fallera Major de València, Sandra Muñoz Pérez, i la seua cort d’honor, actuant de mantenidor D. Juan Morote Sarrión, vice-rector de la Universitat Catòlica de València.
Primera part: concert de la Banda Municipal de València.

DIA 28 DE GENER (dissabte)
A les 18:00 hores
Al Palau de la Música, solemne Exaltació de la Fallera Major Infantil de València, Rocío Pascual Candel i la seua cort d’honor, actuant de mantenidor D. Francisco Javier Català Vena, president del Llevant UD.
Primera part: Canta’m un conte «El concert de la teua infància» (Sagitari Producciones, SL).

DIES 1 I 2 DE FEBRER (dimecres i dijous)
10:00 a 14:00 i de 16:00 a les 21:00 hores
Recepció dels ninots a la carpa de Nuevo Centro per a l’Exposició del Ninot 2012.

DIA 4 DE FEBRER (dissabte)
A les 12:00 hores
Inauguració de l’Exposició del Ninot i Ninot Infantil de 2012. Presentació del Llibre Oficial Faller 2012. Finalitzada esta, dispar d’una mascletà.

DIA 8 DE FEBRER (dimecres)
A les 21:00 hores
Finals dels Trofeus Fallera Major de futbol sala, pàdel, frontó i esquaix al Poliesportiu Tutempo.

DIA 9 DE FEBRER (dijous)
A les 21:00 hores
Final de futbol 7, Trofeu Fallera Major, al Poliesportiu de Natzaret.

A les 21:30 hores
Gala de la Pirotècnia al Palau de l’Exposició [CANVI DE DATA]

DIA 11 DE FEBRER (Dissabte)
Des de les 9:30 h
Imposició de bunyols d’or amb fulles de llorer i brillants al Palau de l’Exposició (1r dia).

Des de les 16.00h
Intercanvi de fotografies al Palau de l’Exposició (1r dia).

DIA 12 DE FEBRER (diumenge)
Des de les 9:30 h
Imposició de bunyols d’or amb fulles de llorer i brillants al Palau de l’Exposició (2n dia).

Des de les 16.00h
Intercanvi de fotografies al Palau de l’Exposició (2n dia) i imposició del distintiu d’or i brillants col·lectiu (1r dia).

DIA 16 DE FEBRER (dijous)
A les 20:00 hores
Gala de la Solidaritat Fallera, al saló d’actes de l’ONCE.

DIA 18 DE FEBRER (dissabte)
Des de les 9:30 h
Imposició de bunyols d’or amb fulles de llorer i brillants al Palau de l’Exposició (3r dia).

Des de les 16.00h
Intercanvi de fotografies al Palau de l’Exposició (3r dia).

DIA 19 DE FEBRER (diumenge)
Des de les 9:30 h
Imposició de bunyols d’or amb fulles de llorer i brillants al Palau de l’Exposició (4t dia).

Des de les 16.00h
Intercanvi de fotografies al Palau de l’Exposició (2n dia) i imposició del distintiu d’or i brillants col·lectiu (2n dia).

DIA 24 DE FEBRER (divendres)
A les 21:30 hores
Gran Gala Fallera al recinte firal, amenitzada per l’Orquestra Avatar.

DIA 26 DE FEBRER (Domingo)
A les 7:30 hores
Clàssica despertà des del carrer de la Pau fins a la plaça de l’Ajuntament. Apoteosi de la despertà, patrocinada per la Fira del Pernil Ibèric, del 15 al 19 de març a l’avinguda Aragó amb plaça de Saragossa. Seguidament s’oferirà un esmorzar faller a tots els participants en esta.

A les 10:00 hores
Final del campionat de pilota valenciana, al Trinquet de Pelayo.

A les 12:30 hores
Entrada de bandes de música que partiran des de la plaça de la Mare de Déu passant per la plaça de la Reina i carrer de Sant Vicent, per convergir a la plaça de l’Ajuntament on s’interpretarà conjuntament el pasdoble El Faller.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 20:00 hores
Espectacle previ a càrrec de Maduixa Teatre i efectes pirotècnics de Pirotècnia Ricardo Caballer, S.A. Crida des de les Torres dels Serrans. Finalitzada esta, castell de focs artificials. A continuació, la comitiva es traslladarà a la Reial Basílica de la Mare de Déu dels Desemparats.

DIA 27 DE FEBRER (dilluns)
A les 19:00 hores
Gala Infantil de l’Esport, a l’Hotel Beatriz Rey Don Jaime.

DIA 1 DE MARÇ (dijous)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 18:00 hores
Al Parc Central de la policia local de l’avinguda del Cid de la nostra ciutat, homenatge de la policia local a les falleres majors de València i les seues respectives corts d’honor.

DIA 2 DE MARÇ (divendres)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 21:00 hores
Gala de l’Esport a Devesa Gardens.

DIA 3 DE MARÇ (dissabte)
A les 11:00 hores
Festa infantil al  Parc de Bombers de l’avinguda de la Plata, amb motiu de la festivitat del patró del cos de bombers que estarà dedicada a la fallera major infantil de València i la seua cort d’honor.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 4 DE MARÇ (diumenge)
A les 11:00 hores
A la plaça del Carme, concurs del Cant de l’Estoreta organitzat per la Falla Plaça de l’Arbre i patrocinat per Junta Central Fallera.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 17:00 hores
Cavalcada del Ninot, amb el següent itinerari: eixida de la Glorieta, pel carrer La Pau, Sant Vicent, plaça de l’Ajuntament, Marqués de Sotelo, per finalitzar al carrer Xàtiva. Al final de la mateixa, a la Plaça de l’Ajuntament, mascletà de colors.

DIA 5 DE MARÇ (dilluns)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 6 DE MARÇ (dimarts)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 7 DE MARÇ (dimecres)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 8 DE MARÇ (dijous)
A les 11:00 hores
Al parc de bombers de l’avinguda de la Plata, celebració de la festivitat del patró del cos amb visita de la fallera major de València i la seua cort d’jonor.

A les 12:00 hores
A la plaça de l’Ajuntament, eixida de la XLII Ronda Fallera de Cotxes de l’Antigor», Trofeu de sa Majestat el Rei.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 9 DE MARÇ (divendres)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 18:00 hores
Al’aquarterament de les forces armades de Sant Joan de la Ribera del passeig de l’Albereda, homenatge de les forces armades a les falleres majors de València i les seues corts d’honor.

DIA 10 DE MARÇ (dissabte)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 23:30 h. i 23:45 h.
Espectacle àudiovisual video-mapping Creative Technologies a la façana de l’Ateneu Mercantil de València.

A les 00:00 hores
Mascletà de colors a càrrec de la Pirotècnia Focs de Artifici Europlá S.L.

DIA 11 DE MARÇ (diumenge)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 12 DE MARÇ (dilluns)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 13 DE MARÇ (dimarts)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

DIA 14 DE MARÇ (dimecres)
A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 15:00 hores
Clausura de l’Exposició del Ninot infantil.

A les 18:00 hores, lectura oficial de les votacions i proclamació del ninot infantil indultat.

A les 18:30 hores recollida dels ninots per part de totes les comissions.

DIA 15 DE MARÇ (dijous)
A les 08:00 hores
Plantà de totes les falles infantils.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 18:00 hores
Clausura de l’Exposició del Ninot, lectura oficial de les votacions i proclamació del ninot indultat.

A les 18:30 hores, recollida dels ninots per part de totes les comissions.

A les 00:00 hores
Castell de focs artificials al passeig de l’Albereda.

DIA 16 DE MARÇ (divendres)
A les 08:00 hores
Plantà de totes les falles.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 16:30 hores
A la tribuna instal·lada enfront de l’Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles infantils en les diferents seccions, així com de presentacions, betlems, Cavalcada del Ninot Infantil i llibrets de falles.

A les 22:30 hores
Enfront de la façana principal de l’Ajuntament de València, música, balls, i cançons tradicionals valencianes, amb la col·laboració de la Federació de Folklore de la Comunitat Valenciana.

A les 01:00 hores
Castell de focs artificials al passeig de l’Albereda.

DIA 17 DE MARÇ (dissabte)
A les 09:30 hores
A la tribuna instal·lada enfront de l’Ajuntament, repartiment de premis obtinguts per les falles en les diferents seccions, així com pels conceptes de Cavalcada del Ninot, concurs de carrers adornats i il · luminades, de presentacions i de llibrets de falles.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 15:30 hores
Ofrena de Flors a la Mare de Déu dels Desemparats, amb el següent ordre i horaris:

  • C /  SANT VICENT
  • 15:30 SAÏDIA
  • 17:00 CARMEN
  • 18:00 BENICALAP
  • 19:00 CAMPANAR
  • 20:15 ROQUETA-ARRANCAPINS
  • 21:45 OLIVERETA
  • 23:30 CASES REGIONALS
  • 23:45 FALLA F.M.I.V.
  • 23:50 F.M.I.V.
  • C / DE LA PAU
  • 15:30 POBLATS AL SUD
  • 16:30 QUATRE CARRERES
  • 18:00 PLA DEL REMEI-GRAN VIA
  • 19:15 BENIMÀMET-BURJASSOT-BENIFERRI
  • 21; 00 MALV-CABANYAL-BETERÓ
  • 22:00 ALGIRÓS

A les 18:00 hores
Al llit del riu Túria, enfront de les Torres dels Serrans, l’Escola d’Aerostació de València realitzarà una exhibició aerostàtica i donarà el baptisme de l’aire a la fallera major de València i la seua cort d’honor.

A les 1:00 hores
Castell de focs artificials al passeig de l’Albereda.

DIA 18 DE MARÇ (diumenge)
A les 11:00 hores
Homenatge al poeta Maximiliano Thous al seu monument situat a la cruïlla dels carrers Sagunt amb Maximiliano Thous, amb la col·laboració especial de la Falla Fra Pedro Vives-Bilbao-Maximilià Thous.

A les 12:00 hores
Homenatge al Mestre Serrano, que tindrà lloc al monument a ell dedicat a l’avinguda Regne de València.

A les 13:30 hores
Animació prèvia a la mascletà a càrrec del Grup Dinamic Producció.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 15:30 hores
Ofrena de Flors a la Mare de Déu dels Desemparats, amb el següent ordre i horaris:

  • C/ SANT VICENT
  • 15:30 JESÚS
  • 16:30 CREU COBERTA
  • 17:45 EL PILAR-SANT FRANCESC
  • 18:45 PATRAIX
  • 20:00 BOTÀNIC-LA PETXINA
  • 21:00 LA SEU-EL MERCAT
  • 21:30 QUART-XIRIVELLA
  • 23:00 CASES REGIONALS
  • 23:15 FALLA F.M.V.
  • 23:20 F.M.V.
  • C /  DE LA PAU
  • 15:30 CAMINS AL GRAU
  • 17:15 RUSSAFA A
  • 17:45 RUSSAFA B
  • 18:15 MISLATA
  • 19:30 PLA DEL REIAL-BENIMACLET
  • 21:00 LA XEREA
  • 21:15 CANYAMELAR-GRAU-NATZARET
  • 22:15 RASCANYA

A les 18:00 hores
al llit del riu Túria, enfront de les Torres de Serrans, l’Escola d’Aerostació de València, realitzarà una exhibició aerostàtica i donarà el baptisme de l’aire a la fallera major infantil de València i la seua cort d’honor.

A les 1:30 hores
Nit del foc al passeig de l’Albereda.

DIA 19 DE MARÇ (dilluns)
A les 11:00 hores
Al Pont de Sant Josep, les falleres majors de València i les seues corts d’honor faran una ofrena de flors davant la imatge del patriarca.

A les 12:00 hores
Missa solemne en honor del patriarca Sant Josep a la Catedral de València, oficiada per l’arquebisbe de València, Monsenyor Carlos Osoro Sierra, oferida per la Junta Central Fallera i el Gremi d’Artistes Fusters, amb l’assistència de les falleres majors de València i les seues corts d’honor. Missa cantada pel Cor Catedralici i l’Orquestra del Conservatori José Iturbi.

A les 13:30 hores
Animació prèvia a la mascletà a càrrec del Grup Dinamic Producció.

A les 14:00 hores
Mascletà a la plaça de l’Ajuntament.

A les 19:00 hores
Cavalcada del Foc amb el següent itinerari:  carrer Russafa, Colón, finalitzant a Porta de la Mar.

A les 22:00 hores
Cremà de les falles infantils

A les 22:30 hores
Cremà de la falla infantil que haja obtingut el primer premi de la secció especial.

A les 23:00 hores
Cremà de la falla infantil de la Plaça de l’Ajuntament.

A les 00:00 hores
Cremà de totes les falles de València.

A les 00:30 hores
Cremà de la falla que haja obtingut el primer premi de la secció especial.

A les 01:00 hores
Ramell de focs aeris a la plaça de l’Ajuntament i cremà de la falla municipal.

No te importará que usemos cookies en esta web, ¿verdad? Si sigues navegando, entendemos que no. Más información

Las cookies son unos ficheritos que se almacenan en tu ordenador con información de tu navegación. Las usan prácticamente todas las webs, pero ahora los políticos nos obligan a informarte de que las utilizamos y, por tanto, a molestarte con un mensaje al entrar a esta. Distrito Fallas sólo utiliza cookies para reconocer a usuarios registrados, estadísticas y gestionar la posible publicidad, sin enviar ningún tipo de información personal. Si continuas navegando en la web sin cancelar su uso en tu navegador, entendemos que no te importa (y no debería importante, porque ni te vamos a espiar ni a vender nada).

Cerrar