Fallas para falleros y no falleros según Candreu

La Gala de la Cultura resucita

A la cultura fallera no se la carga un virus con forma de pelota, como demuestra la vuelta de las Galas de la Cultura de Junta Central Fallera.

Gala de la Cultura 2021 (foto: Armando Romero / JCF)
Gala de la Cultura 2021 (foto: Armando Romero / JCF),

MolestĂł interrumpiendo concursos, pero la pandemia no ha vencido a la cultura realizada por falleros y falleras, realizĂĄndose el sĂĄbado pasado su colofĂłn con las Galas de la Cultura adulta e infantil por parte de Junta Central Fallera. La correspondiente a los niños fue por la mañana, y la de adultos por la tarde, siempre respetĂĄndose las medidas de seguridad sanitarias tanto en el pĂșblico como en el escenario. Dado que el aumento de restricciones por culpa de la pandemia interrumpiĂł el concurso de teatro, a las comisiones falleras que no pudieron representar su obra se les entregĂł banderines como reconocimiento a su trabajo, aunque no pudieran subir al escenario.

Las falleras mayores de ValĂšncia, Carla GarcĂ­a y Consuelo Llobell, y el concejal de Cultura Festiva, Carlos Galiana, estuvieron presentes en las galas.

GALA DE LA CULTURA

PREMIS SABUTS

Primer premi del concurs Sabuts Fallers per a la comissiĂł fallera ExposiciĂł-Misser MascĂł, format per Teresa Aguilar Aguirre, Manuel Mas Gaspar, Diego Palacios PĂ©rez i Rosendo SorlĂ­ Fos.

Segon premi del concurs Sabuts Fallers per a la comissió fallera Plaça de la Reina-Pau-Sant Vicent, format per Luis Fernåndez Gimeno, Pilar Lozano Verdet, Vanessa Lerma Navarro i Gueguel Massmanian Estellés.

Tercer premi del concurs Sabuts Fallers per a la comissió fallera Duc de Gaeta-La Pobla de Farnals, format per María José Guijarro López, Pepe Bajo Llorens, Francisco José Cascales Guijarro i Marcos Soriano Vidal

PREMIS AUDIOVISUALS

CATEGORIA TEMÀTICA FALLERA

Premi al millor actor per a Enrique Chisbert Cuenca per “El malalt imaginari” de la Falla Cadiz – Denia.

Premi a la millor actriu per a Paula Reyes Plá per “Bon dia pel mati” de la Falla Molinell – Alboraya.

Premi a la millor direcciĂł per a Eva Duarte Peligroper “Junts fem Berni” de la Falla MarquĂ©s de Montortal-Berni CatalĂĄ.

Premi al millor guió original per a “Reunits” de la Falla Santa María Micaela – Martín el Humano.

Premis a millors audiovisuals :

  • 1r premi per a “Junts fem Berni” de la Falla MarquĂ©s de Montortal – Berni i CatalĂĄ
  • 2n premi per a “Reunits” de la Falla Santa MarĂ­a Micaela – MartĂ­n el Humano
  • 3r premi per a “El malalt imaginari” de la Falla CĂĄdiz – DĂ©nia

CATEGORIA TEMÀTICA GENERAL

Premi al millor actor per a RaĂșl Marco Puchol per “Ringo Starr” de la Falla Santa MarĂ­a Micaela – MartĂ­n el Humano.

Premi a la millor actriu per a Natalia Dutor Santonja per “Que sap NingĂș!” de la Falla CĂĄdiz – DĂ©nia.

Premi a la millor direcciĂł per a Macarena Izquierdo GutiĂ©rrez per “La por als ulls” de la Falla Duque de Gaeta – Puebla de Farnals.

Premi al millor guiĂł original per a “Una cita inesperada” de la Falla Borrull – TĂșria.

Premis a millors audiovisuals :

  • 1r premi per a “Ringo Starr” de la Falla Santa MarĂ­a Micaela – MartĂ­n el Humano
  • 2n premi per a “La por als ulls” de la Falla Duque de Gaeta – Puebla de Farnals
  • 3r premi per a “Una cita inesperada” de la Falla Borrull – TĂșria.

BANDERINS DE RECONEIXEMENT A L’ESFORÇ FET PER LES FALLES QUE ES VAREN INSCRIURE AL CONCURS DE TEATRE I NO POGUEREN ACTUAR EN PLENA PANDÈMIA

  • Falla Barri de BeterĂł
  • Falla Duc de Gaeta-La Pobla de Farnals
  • Falla RubĂ©n Dario-Frai Lluis Colomer
  • Falla Guillem de Castro-Triador
  • Falla Quart-Palomar
  • Falla MariĂĄ Benlliure-SĂ©quia de Tormos
  • Falla Arquebisbe Olaechea-Sant Marcel.lĂ­
  • Falla Frai J. Rodriguez-Pintor Cortina
  • Falla CĂĄdiz-Cura Femenia
  • Falla Barri de Sant Isidre
  • Falla JerĂČnima GalĂ©s-LitĂČgraf Pascual i Abad
  • Falla Borrull-TĂșria
  • Falla Santa MarĂ­a Micaela- MartĂ­n el Humano
  • Falla CĂĄdiz-Denia
  • Falla Arxiduc Carlos-MĂșsic Gomis

MILLOR ACTOR/ACTRIU NOVELL

Carlos Bermell Molmeneu, en el paper de Rodolfo, de lÂŽobra: “De Remat” de la falla Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

MILLOR ACTRIU DE REPARTIMENT

Maria Molina Tena, en el paper de Sara, de lÂŽobra “De Remat”, de la falla Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

MILLOR ACTOR DE REPARTIMENT

Carlos Bermell Molmeneu, en el paper de Rodolfo, de lÂŽobra “De Remat” de la falla Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

MILLOR ACTRIU PRINCIPAL

Arantxa SolĂĄ GarcĂ­a en el paper de Sonsoles, de lÂŽobra “De Remat” de la falla Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

MILLOR ACTOR PRINCIPAL

Pere SĂĄnchez PertegĂĄs, en el paper de Beltra, de lÂŽobra “HistĂČries de Metre i Mig” de la falla Pintor Salvador Abril-Peris i Valero

MILLOR DIRECCIÓ

JosĂ© Julio Molina MonleĂłn, en lÂŽobra “De Remat” de la falla Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

MILLOR MUNTATGE

Obra: “De Remat”, de la falla: Carrera de Sant LluĂ­s-Doctor Waksman

PREMIS D’OBRA

1r: Carrera Sant LluĂ­s-Doctor Waksman, per l’obra “De Remat”

2n: Pintor Salvador Abril-Peris i Valero, per l’obra “HistĂČries de Metre i Mig”

3r: Sagunt-Sant Antoni-Pare Urba

4t: Josep Soto MicĂł-SĂ­ndic MocholĂ­

5t: Pintor Salvador Abril-Pere II el Gran, per l’obra “FamĂ­lia polĂ­tica”

GALA DE LA CULTURA INFANTIL

CATEGORIA D’OBRES DE TEATRE INÈDITES

2Âș Finalista. Obra: “Aspectes d’Itaca”. Autor: Salvador Ferriol Morales-Alcayde.

1Âș Finalista. Obra: “L’insondable destĂ­ de Lady EscĂ ndol”. Autor: Salvador Ferriol Morales-Alcayde.

Obra guanyadora. “Serà el vi
”. Autora: Amparo Martí-Villlalba Broseta.

CATEGORIA D’OBRES DE TEATRE INEDITES INFANTILS 

  • 2Âș Finalista: “Juguem?”. Autor: Francisco Zarzo RodrĂ­guez.
  • 1Âș Finalista: “On line”. Autor: HernĂĄn Mir Serrano.
  • Obra guanyadora: “Topp-Topp”. Autora: Trini Navarro Vidagany.

CONCURS LITERARI D’APROPÒSITS INÈDITS

  • 2Âș Finalista: “Fallera millor”. Autora: Susana Gisbert Grifo.
  • 1Âș Finalista: “Somnis”. Autor: Juan Antonio Navarro Bonanad.
  • Obra guanyadora: “Fer o no fer”. Autor: Francisco Zarzo RodĂ­guez.

CONCURS LITERARI D’APROPÒSITS INÈDITS INFANTIL

  • 2Âș Finalista: “Bocatorta”. Autora: Susana Gisbert Gri.
  • 1Âș Finalista: “Coses de majors”. Autor: Marcos E. Soriano Soriano.
  • Obra guanyadora: “A la vora de la platja”. Autora: Alicia Rios del Valle.

V CONCURS MICROTEATRE

  • 1Âș Finalista: “HistĂČria d’un somni”. Autora: Amparo Martin-Villalba Broseta.
  • 1Âș Finalista: “La casa
.quin paper!!!”. Autor: Marcos E. Soriano Soriano.
  • Obra guanyadora: “El Casting”. Autora: Trini Navarro Vidagany.

CONCURS DE DECLAMACIÓ INFANTIL

CategorĂ­a A:

  • 3r premi: Daniel del Campo Cañaveral, de la Falla Barrio San Isidro.
  • 2n premi: Martina RuipĂ©rez Navarro, de la Falla Barrio San Isidro.
  • 1r premi: Mireia Navarro Cantero, de la Falla Ecuador-Avinguda Alcalde Gurrea.
  • Premi a la poesĂ­a inĂšdita: AndrĂ©s Cambronero Sanchis, de la Falla Duc de Gaeta-Puebla de Farnals, per la poesia “Ser faller Ă©s la millor extraescolar”.

CategorĂ­a B:

  • 3r premi: Daniel Miñana Llopis, de la Falla Pintor Salvador Abril-Av. Peris i Valero.
  • 2n premi: Enrique Navarro GarcĂ­a, de la Falla Barrio San Isidro.
  • 1r premi: Blanca GarcĂ­a Guijarro, de la Falla Olivereta-CerdĂĄ i Rico.
  • Premi a la poesia inĂšdita: Eva Guijarro GonzĂĄlez, de la Falla Olivereta-CerdĂĄ i Rico per la poesĂ­a “La iaia Maria”.

CategorĂ­a C:

  • 3r premi: Luis GarcĂ­a Vaquero, de la Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals.
  • 2n premi: Sergi PĂ©rez DĂ­az, de la falla Barrio San Isidro.
  • 1r premi: Carlota Pons Pascual, de la Falla Sagunto-San Antonio-Padre Urbano.
  • Premi a la poesia inĂšdita: AndrĂ©s Cambronero Sanchis, de la Falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals per la poesia “La sorpresa”.

PREMI EXTRAORDINÀRI

Jaume Navarro Cantero, de la Falla Ecuador-Avinguda Alcalde Gurrea.

CONCURS DE DECLAMACIÓ JUVENIL

  • 3r premi: Laura LĂłpez Lozano, de la Falla L’Eliana-Cid.
  • 2n premi: Yaiza Ramos Caballero, de la Falla L’Eliana-Cid.
  • 1r premi: Luna Soria Vera, de la Falla Venezuela-AgustĂ­n Sales.

CONCURS DE DECLAMACIÓ SENIOR

  • 3r premi: Alberto Mitjanas FĂĄbregas, de la Falla Fra J. RodrĂ­guez – Pintor Cortina.
  • 2n premi: Alba FerrĂĄndiz Bajo, de la Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals.
  • 1r premi: Sol Prior EstellĂ©s, de la Falla Venezuela-AgustĂ­n Sales.
  • Premi a la poesia inĂšdita: AndrĂ©s Cambronero Sanchis, de la Falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals per “Sonatina a l’Albufera”.

PREMIS SABUDETS

  • 3r premi: Falla ExposiciĂł-Misser MascĂł, a l’equip format per Álvaro Fondeur GonzĂĄlez, Elena Ribera Boigues, Carlota Magraner Tormo i RocĂ­o HernĂĄndez VĂ©lez.
  • 2n premi: Plaça de la Reina-Pau-Sant Vicent, format per Irene Regidor Porcar, Miguel del RĂ­o GimĂ©nez, Carlos HervĂĄs Sempere, i Pau Carbonell Ghoshe.
  • 1r premi: Duc de Gaeta-La Pobla de Farnals, format pels germans Luis i Laura LucĂ­a GarcĂ­a Vaquero, Borja GarcĂ­a Úbeda i Victoria MĂ­nguez del Olmo.


LLIURAMENT DELS BANDERINS A LES COMISSIONS NO POGUEREN ACTUAR EN TEATRE

  • Falla Duc de Gaeta-la Pobla de Farnals
  • Falla Josep Soto MicĂł-SĂ­ndic MocholĂ­
  • Falla Fra J. RodrĂ­guez-Pintor Cortina
  • Falla Arquebisbe Olaechea-Sant Marcel-lĂ­