Programa de las Fallas de Dénia 2018


Este es el programa oficial de las Fallas de Dénia 2016, presentado por la Junta Local Fallera de esta localidad.

Dijous, 22 i divendres 23
Recepció dels ninots participants en l’Exposició del Ninot. En horari del Centre d’Art l’Estació.

Dissabte, 24 de febrer
17.45 hores
Concentració dels càrrecs fallers de 2018 a la plaça de l’Ajuntament.
18 hores
Arribada de les falleres majors de Dénia.
18.25 hores
Inici de la formació de la comitiva.
18.35 hores
Cercavila fins al lloc de l’Exposició.
19 hores
Inauguració de l’Exposició del Ninot 2018. Es podrà visitar fins al 10 de març.
Lloc: Centre d’Art l’Estació.
21 hores
Gala fallera amb el lliurament del distintiu de faller exemplar 2018, a Jaume Bertomeu Catalán, i de les recompenses de la JLF i
la JCF.
Lloc: Jardines El Poblet

Diumenge, 25 de febrer
17 hores
Visita de les falleres majors de Dénia, corts d’honor i Junta Local Fallera a la Residència Santa Llúcia.
19.00 hores
Gala fallera infantil amb el lliurament de recompenses de la JLF i JCF. Presenta l’acte Elena Zeiler Martí. Abans, actuació del mag Wendo. Al finalitzar l’acte, berenar per als xiquets assistents.
Lloc: Jardines El Poblet
De l’1 al 14 de març
14 hores
Tir de carcasses anunciadores.
Dissabte, 3 de març
18.30 hores
Concentració al final del carrer del Marqués de Campo.
18.45 hores
Cercavila fins a la plaça de la Constitució.
19.30 hores
Crida de les falleres majors 2018, Melani Ivars Rojas i Carla Vinaroz Giménez, i pregó a càrrec de Manolo Catalán Moreno.
Lloc: Plaça de la Constitució.
21.30 hores
Sopar de germanor, presentat per Aída Gavilà, i lliurament dels premis següents:
Millors presentacions falleres, patrocinat per Ibrolux.
Millors presentacions falleres infantils, patrocinat per Salones El Poblet.
Millor aparador infantil i gran, patrocinat per Lilian Segre
Millor ban faller.
Millor casal engalanat, patrocinat per la Regidoria de Festes
Millor mantenidor infantil i major.
Millor presentador infantil.
Millors presentadors.
Lloc: Torrecremada.

Dissabte 10 fins al divendres 16 de març
“Plantà” de les falles.
Dissabte 10 de març
Últim dia de l’Exposició del Ninot.

Diumenge, 11 de març
Bandera de la Falla Oeste
10.30 hores
Concentració de la comissió de la Falla Oeste a la Plaça Valgamedios.
11 hores
Recollida de les comissions amb l’ordre següent:
-Falleres majors de Dénia i Junta Local
-Falla Les Roques
-Falla Darrere del Castell
-Falla Campaments
-Falla Camp Roig
-Falla París Pedrera
-Falla Saladar
-Falla Diana
-Falla Port Rotes
-Falla Baix la Mar
-Falla Centro
12 hores
Concert de falles a càrrec de l’Agrupació Musical de Dénia en l’encreuament del Passeig del Saladar amb el carrer Diana.
Patrocina la Falla Saladar.
14 hores
“Mascletà” en la Plaça Valgamedios.
14.30 hores
Degustació de cacauets, tramussos i papes en el carrer Montcada
per a tots els assistents.
16.30 hores
Unflables per als més menuts i “tardeo” amb música.
Dimarts, 13 de març
Jornada de convivència de les juntes locals que formen el G-6, a Alzira.

Dimecres, 14 de març
20 hores
Primera Nit d’albades a les falleres majors de Dénia i a les falleres majors dels districtes fallers de la ciutat, amb l’ordre següent:
• Falleres majors de Dénia – Plaça de la Constitució
• Falla les Roques
• Falla Baix la Mar
• Falla Darrere del Castell
• Falla Campaments
• Falla Oeste

Dijous, 15 de març
10 hores
Esmorzar en les demarcacions falleres.
14 hores
Tir de carcasses anunciadores i dinars de la “plantà” als barris fallers.
20 hores
Segona Nit d’albades a les falleres majors de Dénia i a les falleres majors de les comissions falleres de la ciutat, amb l’ordre següent:
• Falla Camp Roig
• Falla París-Pedrera
• Falla Saladar
• Falla Diana
• Falla Port Rotes
• Falla Centro

Divendres, 16 de març
8 hores
“Plantà” dels monuments fallers en els diferents districtes de la ciutat.
10 hores
Esmorzar en tots els districtes fallers.
12.30 hores
“Plantà” de la falla de la Junta Local Fallera.
Lloc: Plaça del Consell.
14 hores
Tir de carcasses anunciadores i dinars de “plantà”.
17.30 hores
Berenar infantil de “plantà”.
Xocolatada, coca maria i bunyols per als visitants.
Lloc: Plaça del Consell.
18 hores
Visita de cortesia de les falleres majors de Dénia, corts d’honor i Junta Local Fallera a tots els districtes fallers amb l’ordre següent:
• Falla Les Roques
• Falla Baix la Mar
• Falla Darrere del Castell
• Falla Campaments
• Falla Oeste
• Falla Camp Roig
• Falla París-Pedrera
• Falla Saladar
• Falla Diana
• Falla Port Rotes
• Falla Centro
21 hores
Sopar de “plantà”.

Dissabte, 17 de març
7 hores
“Despertà” en tots els districtes fallers.
8 hores
“Despertà” infantil.
8.30 hores
Visita del jurat qualificador a les diferents falles.
9 hores
Visita dels jurats de la resta de premis fallers.
Recollida de falleres i cercaviles en tots els districtes fallers.
10.45 hores
Concentració de totes les comissions a la plaça de la Constitució.
11 hores
Acte d’homenatge a les falleres majors de Dénia i a les falleres majors de les Roques, Darrere del Castell i Baix la Mar.
13 hores
Lliurament de premis de les falles infantils 2018.
– Secció primera infantil.
– Enginy i Gràcia secció primera infantil, patrocinat per Da Ta Pools.
– Secció especial infantil.
– Enginy i Gràcia secció especial infantil Da Ta Pools.
– Millor pintura de falla infantil, patrocinat per Juanma López pinturas y aplicaciones.
– Banderí a la millor falla infantil de Dénia.
– Pepe Simó al ninot indultat infantil.
Retransmissió dels premis en directe per Montgó Ràdio i Ràdio Dénia Cadena Ser.
14 hores
“Mascletaes” en les diferents demarcacions falleres.
14.30 hores
“Mascletà” en la Glorieta del País Valencià. Patrocina la Falla Centro.
18.30 hores
Concentració de totes les comissions falleres al carrer Federico García Lorca.
19 hores
Acte d’homenatge a les falleres majors de Camp Roig, Campaments i Oeste.
20.30 hores
Lliurament de premis de les falles grans 2018.
– Secció primera.
– Enginy i Gràcia secció primera, patrocinat per Smart Project.
– Secció especial.
– Enginy i Gràcia secció especial, patrocinat per Smart Project.
– Banderí a la millor falla de Dénia.
Altres premis:
– Carrer engalanat, patrocinat per Regidoria de Festes.
– Promoció de la igualtat entre dones i hòmens, patrocinat per Regidoria d’Igualitat.
– Pepe Simó al “ninot indultat”.
– Promoció del valencià, patrocinat per Departament de Normalització Lingüística
– Millor crítica turística, patrocinat per Regidoria de Turisme
– Millor crítica mediambiental i gestió de residus, patrocinat per Regidoria de Medi Ambient
– Luis Francisco Carrió a la millor crítica local, patrocinat Canfali Marina Alta.
– José Vicente Negre a l’activitat fallera patrocinat per Cooperativa de Taxis.
– Risc, patrocinat per Espabrok Bisquert Molines correduría de seguros.
– L’ornamentació.
– Sacabutx a la millor crítica fallera.
– Millor pintura de falla patrocinat per Juanma Lopez pinturas y aplicaciones.
– Millor llibre de falla. Patrocina Regidoria de Cultura.
– Carrer engalanat. Patrocina Regidoria de Festes.
Retransmissió en directe per Montgó Ràdio i Ràdio Dénia Cadena Ser. També es podrà seguir des de la plaça de la Constitució a
través de les pantalles instal·lades per Estudio 8 i TvDénia.
23 hores
Revetles en les diferents demarcacions falleres.
00 hores
Revetla en la Glorieta del País Valencià

Diumenge, 18 de març
7 hores
“Despertà” en tots els districtes fallers.
8 hores
“Despertà” infantil.
10.30 hores
Visita de cortesia de les falleres majors de Dénia, corts d’honor i Junta Local Fallera a la llar del jubilat i grups de mariners.
11.45 hores
Concentració de totes les falles a l’esplanada Cervantes.
12 hores
Acte d’homenatge a les falleres majors de Port Rotes i Centro.
14 hores
“Mascletaes” en les demarcacions falleres.
14.30 hores
“Mascletà” en la Glorieta del País Valencià. Patrocina la Falla
Centro.
18.15 hores
Concentració de totes les comissions a la plaça de Jaume I.
18.30 hores
Acte d’homenatge a les falleres majors de París Pedrera, Saladar i
Diana.
20 hores
Entrada de bandes de música pel carrer del Marqués de Campo, carrer Diana, amb finalització a la plaça de la Constitució, on
totes les bandes tocaran “El Fallero” conjuntament.
21.30 hores
“Mascletà” en la plaça Jaume I.
23 hores
Revetles en les diferents demarcacions falleres.
00 hores
Revetla en la Glorieta del País Valencià.

Dilluns, 19 de març. Dia de Sant Josep
7 hores
“Despertà” en tots els districtes fallers.
8 hores
“Despertà” infantil.
10 hores
Cercaviles en les diferents demarcacions falleres.
11 hores
Missa en honor a Sant Josep a l’església de l’Assumpció.
11.30 hores
Ofrena de flors a la Mare de Déu dels Desemparats.
Itinerari: carrers del Marqués de Campo, Diana, Magallanes i plaça del Convent.
14.30 hores
“Mascletaes” en els districtes fallers.
15 hores
“Mascletà” en la Glorieta del País Valencià, Patrocina la Falla Centro
17 hores
Cercaviles en les diferents demarcacions falleres.
18.30 hores
Recepció dels nous presidents de l’exercici 2018/19.
Lloc: Plaça de la Constitució.
“CREMÀ” DE LES FALLES
20 hores
“Cremà” de la falla de la Junta Local Fallera. Plaça del Consell.

Falles infantils
20.30 hores: “Cremà” de les falles infantils de la Secció Primera excepte la del primer premi (inclòs el 1r Grup de Mariners).
21 hores: “Cremà” de la falla infantil guanyadora de la Secció Primera.
Falles infantils de la Secció Especial excepte el 1r premi.
21.30 hores: “Cremà” de la falla infantil guanyadora de la Secció Especial.

Falles grans de la secció primera
22.30 hores
“Cremà” de les falles guanyadores del 7é i 6é premi.
23 hores
“Cremà” de les falles guanyadores del 5é i 4t premi.
23.30 hores
“Cremà” de la falles guanyadores del 3r i 2n premi.
23.45 hores
“Cremà” de la falla guanyadora del 1r premi.

Falles grans de la secció especial
00.30 hores
“Cremà” de les falles guanyadores del 4t i 3r premi.
01.15 hores
“Cremà” de la falla guanyadora del 2n premi.
01.30 hores
“Cremà” de la falla guanyadora del 1r premi.