Estos són els premiats en les gales de la cultura


Noms com Rafael Meliá, Joan Ortega, Carles Galiana, Manuel Andrés Zarapico, Jaume Bronchud, Ángeles Hernández i Hernan Mir, i les comissions de Sevilla-Dénia, Palleter, Arxiduc Carles-Músic Gomis, Nador-Miraculosa, Borrull-Túria, Peris i Valero-Cuba, Duc de Gaeta-Pobla de Farnals i Regne de València figuren entre els guanyadors dels premis de teatre del concurs Junta Central Fallera. Estos premis van saber-se este cap de setmana en les gales de la cultura, i estan llistats a continuació d’una manera clara, perquè són un grapat.

En el concurs de teatre major, estos són els premiats:

  • Primer premi de la Taula d’Autors Teatrals: Penélope seguix entre nosaltres, de Rafael Meliá
  • Primer premi literari d’obra inèdita: Sols és amor i altres coses, de Joan Ortega
  • Segon premi literari d’obra inèdita: Ara… bé, d’Inmaculada Ballester
  • Tercer premi literari d’obra inèdita: Acte únic, de Paco Albert
  • Quart premi literari d’obra inèdita: Un coneixement sexual, de Joan Ortega
  • Quint premi literari d’obra inèdita: Si estigueres en el meu lloc, de Trini Navarro
  • Primer premi d’apropòsits: Matrícula de honor, de Manuel Andrés Zarapico
  • Segon premi d’apropòsits: Salva’m, de Manuel Andrés Zarapico
  • Tercer premi d’apropòsits: La increíble… chasco, de Jaume Bronchud i Ángeles Hernández.

PREMIS D’OBRA CURTA B

  • Millor obra inèdita: La farsa ja és a taula, de la Falla Jesús-Sant Francesc de Borja
  • Millor escenografia: La plaça de Cánovas, de Ripalda-Soguers
  • Millor actor o actriu novell: Clara Pardo, paje en Els Figurants d’A. Olaechea-Sant Marcel·lí
  • Millor actor de repartiment: Salvador Carsí, actor 2 en Besos de Rubén Darío-Fra Lluís Colomer
  • Millor actriu de repartiment: Olga Corbín Alite, dama 5 en Els figurants d’A. Olaechea-Sant Marcel·lí
  • Millor actor principal: Vicente Martínez Ortiz, Doloretes en La plaça de Cánovas de Ripalda-Soguers
  • Millor actriu principal: Beatriz Giménez Cotaina, Elía en Rèquiem, de Regne de València-Duc de Calàbria.
  • Millor director: Salvador Ferriol en Rèquiem, de Regne de València- Duc de Calàbria.
  • Millor obra: Rèquiem, de Regne de València- Duc de Calàbria
  • Segon premi obra: Els Figurants d’A. Olaechea-Sant Marcel·lí
  • Tercer premi obra: Besos de Rubén Darío-Fra Lluís Colomer
  • Quart premi obra: La plaça de Cánovas, de Ripalda-Soguers
  • Quint premi: Mongeries, de Dr. Sanchís Bergón-Túria

PREMIS OBRA CURTA A

  • Millor obra inèdita: Vides tancades de Palleter- Erudit Orellana
  • Millor escenografia: Tinguem el sexe en pau, de Borrull- Túria
  • Millor actor/actriu novell: Sonia Mulero per delia en Rèquiem, d’Arxiduc Carles-Músic Gomis
  • Millor actor de repartiment: Manolo Manzano pel Retor en A la cua, de Pintor Salvador Abril-Peris i Valero
  • Millor actriu de repartiment: Begonya Llona per Pilar enVides tancades, de Palleter- Erudit Orellana
  • Millor actor principal: Rafael Soler per Elio en Rèquiem, d’Arxiduc Carles-Músic Gomis
  • Millor actriu principal: Carme Isabel Sancho per Actriu 1 en Tinguem el sexe en pau, de Borrull- Túria
  • Millor director: Andrés Garcia i Carles Galiana per El muntacàrreges, de Sevilla-Dénia.
  • Millor obra: El muntacàrreges, de Sevilla-Dénia.
  • Segon premi obra: Tinguem el sexe en pau, de Borrull- Túria
  • Tercer premi obra: Rèquiem, d’Arxiduc Carles-Músic Gomis
  • Quart premi obra: Vides tancades, de Palleter- Erudit Orellana
  • Quint premi obra: Balada per a tres innocents, de Fra J. Rodríguez-Pintor Cortina.

PREMIS OBRA LLARGA

  • Millor obra inèdita: Maleït siga qui profane els meus ossos, de Peris i Valero-Cuba.
  • Millor escenografia: Entre… mes, de Giorgeta-Roig de Corella.
  • Millor actor de repartiment: Gaspar Zamora, de Director en Temps d’assaig de Nador-Miraculosa.
  • Millor actriu de repartiment: Ana Belén Sastriques, d’Actriu 1 en Entre… mes, de Giorgeta-Roig de Corella.
  • Millor actor principal: Juanma García, d’home jove enTemps d’assaig de Nador-Miraculosa.
  • Millor actriu principal: Carmen Isabel Sancho, de Cristina en Sexes de Borrull-Túria.
  • Millor director: Gaspar Zamora en Temps d’assaig de Nador-Miraculosa.
  • Millor obra: Temps d’assaig de Nador-Miraculosa.
  • Segon premi obra: Entre… mes, de Giorgeta-Roig de Corella.
  • Tercer premi obra: Pero papá era comunista, de Mercat de Russafa.
  • Quart premi obra: El mussol i la gata, de Fra. J. Rodríguez-Pintor Cortina.
  • Quint premi obra: Sexes, de Borrull-Túria.

PREMIS DE TEATRE INFANTIL

  • Primer premi d’apropòsit: Cats, de Vicente López
  • Segon premi d’apropòsit: Una falla de alucine, de María Teresa Peiró
  • Tercer premi d’apropòsit: Girant per tu, d’Amparo Peñalver
  • Millor obra inèdita: L’embolic, de Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
  • Millor escenografia: El tresor de Marcela, de Sta. Maria Micaela-Martí L’Humà
  • Millor actor/actriu novell: Álex Novillo Ortega, de rei indecís en La dificil decissió del rei simpló de Quart-Extramurs-Velázquez
  • Millor actor de repartiment: Marcos Soriano Vidal, de Marcos en L’embolic, de Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
  • Millor actriu de repartiment: Àngels Soler Núñez de Arenas, d’Àngels en Al Facebook, d’Av. Giorgeta-Rois de Corella
  • Millor actor principal: Miguel de Domingo Uixera, de Xiquet 1 en Un final feliç, de Mercat de Castella
  • Millor actriu principal: Paula Pulido Moreno, de iaia en La dificil decissió del rei simpló de Quart-Extramurs-Velázquez
  • Millor director: Paqui Olba Torrent i Hernan Mir Serrano, de L’embolic, de Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
  • Millor obra: L’embolic, de Duc de Gaeta-Pobla de Farnals
  • Segon premi obra: La dificil decissió del rei simpló de Quart-Extramurs-Velázquez
  • Tercer premi obra: Al Facebook, d’Av. Giorgeta-Rois de Corella
  • Quart premi obra: El tresor de Marcela, de Sta. Maria Micaela-Martí L’Humà
  • Quint premi obra: Un final feliç, de Mercat de Castella