Sense sorpreses en els premis de teatre


Alguns fallers tenen art per a desaparéixer quan hi ha faena al casal, i altres el tenen -i molt- a l’escenari. Els grups de teatre de Sevilla-Dénia i de Nador-Miraculosa van emportar-se un grapat de premis d’obra llarga en la Gala de la Cultura celebrada el 21 de gener. També van resultar premiats, esta vegada en apropòsis i obres inèdites, els autors Ángeles Hernández, Jaime Bronchud, Hernán Mir, Inmaculada Ballester i Juan Ortega. Quant a infantils, en la Gala de la Cultura Infantil del dia 24 de gener va haver-hi una gran hegemonia de la Falla Duc de Gaeta-Pobla de Farnals en els premis de teatre.

Estos són tots els guanyadors:

TEATRE DE MAJORS

Obra llarga

Millor obra inèdita
“Nómada en el temps” Falla Doctor Serrano-Carlos Cervellera-Clero

Millor escenografia
“El malalt imaginari” Falla Lleons-Poeta Mas y Ros

Millor Actriu/Actor novel
Ex-aequo Pilar Domingo “Clownic” Falla Sevilla-Dénia
Ex-aequo Marta Matoses “Clownic” Falla Sevilla-Dénia

Millor Actor de repartiment
Ex-aequo José Andrés Parra “Clownic” Falla Sevilla-Dénia
Ex-aequo Carles Galiana “Clownic” Falla Sevilla-Dénia

Millor Actriu de repartiment
Ex-aequo Pilar Zahonero “Clownic” Falla Sevilla-Dénia
Ex-aequo Constanza Aparici “Clownic” Falla Sevilla-Dénia
Ex-aequo Marisa Ortiz “Clownic” Falla Sevilla-Dénia

Millor Actor principal
Gaspar Zamora “Mandíbula afilada” Falla Nador-Miraculosa

Millor Actriu principal
Amparo Arenas “Mandíbula afilada” Falla Nador-Miraculosa

Millor Director
Charo Caballer “La Carta” Falla Quart Extramuros-Velázquez

Millor Obra
Primer premi: “Mandíbula afilada” Falla Nador-Miraculosa
Segundo premi: “Clownic” Falla Sevilla-Dénia
Tercer premi: “Besos” Falla Borrull-Turia
Quart premi: “Després del divorç” Falla Fray J. Rodríguez-Pintor Cortina
Quint premi: “La Carta” Falla Quart Extramuros-Velázquez

Curta A

Millor obra inèdita
“Mon Pare, El meu iaio i jo” Falla Quart Extramuros-Velázquez

Millor escenografia
“Spot” Falla Trinidad-Alboraya

Millor Actor/Actriu novel
Lucía Morales Pertegaz “Les xiques del maletí roig” Falla Norte-Doctor Zamenhoff

Millor Actor de repartiment
Santiago Nacher “Mongeries” Falla Borrul-Turia

Millor Actriu de repartiment
Ana Ors Ausin “L’altre” Falla José de la Montaña-Teruel
Ana María Arago Montañana “Extranys hábits” Falla Domingo Orozco-Bailén
Carmen Sancho “Mongeries” Falla Borrul-Turia

Millor Actor principal
Juan Manuel García Castellano “Curriculum” Falla Nador Miraculosa

Millor Actriu principal
Ex-aequo Laura Zurano “Divorciades, evangéliques i vegetarianes” Falla Olivereta-Cerdá i Rico
Ex-aequo Eva Guijarro “Divorciades, evangéliques i vegetarianes” Falla Olivereta-Cerdá i Rico

Millor Director
Elvira Gálvez Terrades “Divorciades, evangéliques i vegetarianes” Falla Olivereta-Cerdá i Rico

Millor obra
Primer premi: “Divorciades, evangéliques i vegetarianes” Falla Olivereta-Cerdá i Rico
Segundo premi: “Spot” Falla Trinidad-Alboraya
Tercer premi: “Tres i un quadre” Falla Archiduque Carlos-Músico Gomis
Quart premi: “Curriculum” Falla Nador Miraculosa
Quint premi “Mongeries” Falla Borrul-Turia
Menció Honorífica: “Pic-Nic” Falla Mariano Benlliure-Acequia de Tormos

Curta B

Millor obra inèdita
“Amor, sexe i llar” Falla Avenida de Burjasot-Padre Carbonell

Millor escenografia
“Víctor Superstar” Falla Venezuela-Agustín Sales

Millor Actor/Actriu novel
Adela Munilla “Besos” Falla Manuel de Falla-López Ibor

Millor Actor de repartiment
José Monforte Oliete “Besos” Falla Manuel de Falla-López Ibor

Millor Actriu de repartiment
Pilar Domingo “Nit de funció” Falla Sevilla-Dénia

Millor Actor principal
Rafael Alcayde Galell “Besos” Falla Manuel de Falla-López Ibor

Millor Actriu Principal
Mari Carmen Mortes Capafons “Amor, sexe i llar” Falla Avenida de Burjasot-Padre Carbonell

Millor Director
Josep Monforte Oliete “Besos” Falla Manuel de Falla-López Ibor

Millor Obra
Primer premi: “Besos” Falla Manuel de Falla-López Ibor
Segundo premi: “Nit de funció” Falla Sevilla-Dénia
Tercer premi: “Vint-i-cuatre” Falla Pintor Salvador Abril-Peris y Valero
Quart premi “Amor, sexe i llar” Falla Avenida de Burjasot-Padre Carbonell
Quint premi: “Dins de l’armari” Falla Arquitecto Alfaro-Francisco Cubells

Concurs Literari d’Apropòsits en Llengua Valenciana
Primer premi: “Suspresentació” d’Ángeles Hernández i Jaume Bronchud
Segundo premi: “Temps Fugit” d’Hernán Mir
Tercer premi: “Amunt la Revolució” de Manuel Andrés Zarapico
Quart premi: “Arpies” de Manuel Andrés Zarapico
Quint premi: “Horta Rock” d’Hernán Mir

Concurso Literari d’Obres Inèdites de Teatre en Llengua Valenciana
Primer premi: “Si ella es Pepa jo soc Pepe” de Inmaculada Ballester
Segundo premi: “El capitá i la dama” de Juan Ortega
Tercer premi: “Jugant a Bolos” de Inmaculada Ballester
Quart premi: “Bruixes” d’Hernán Mir
Quint premi:”Autopista de Peaje” de Emi Beneyto

Premi Taula Valenciana d’Autors Teatrals
“Mon Pare, El meu iaio i jo” de Trini Navarro Vidagany Falla Quart Extramuros-Velázquez

TEATRE INFANTIL

Millor Obra Inèdita
“Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Millor escenografia
“La casa del vampir” Falla L’Eliana-Cid

Millor Actor/Actriu Novel
Paula Palau Ponce “Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Millor Actor de repartiment
Julio Gil Barberá “Per la fam d’heretar” Falla Marqués de Montortal-Berni i Catalá

Millor Actriu de repartiment
Itziar Silvestre Ortiz “Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Millor Actor Principal
David Armiñana Pardo “La princesa que volia ser príncep” Falla Fray J. Rodríguez-Pintor Cortina

Millor Actriu Principal
Andrea Mir Olba “Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Millor Dirección
Hernán Mir Serrano “Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Millor Obra
Primer premi: “Bruixes” Falla Duque de Gaeta-Puebla de Farnals
Segundo premi: “El tresor de Marcela” Falla Nador-Miraculosa
Tercer premi: “La casa del vampir” Falla L’Eliana-Cid
Quart premi: “Per la fam d’heretar” Falla Marqués de Montortal-Berni i Catalá
Quint premi: “La princesa que volia ser príncep” Falla Fray J. Rodríguez-Pintor Cortina